Cerințe sistem

Discuție în 'Propuneri și idei' creată de *฿αŕъαŕσśα*jr, 10 Ian 2021.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. *฿αŕъαŕσśα*jr

    *฿αŕъαŕσśα*jr Junior Expert

    Bună seara,
    apreciez schimbările aduse în joc în ultima perioada, dar observ că acestea au anumite neajunsuri.
    Am un sistem cu procesor intelel celerom , operat cu windows 10 home. Am observat că nu face față jocului și exemplific:
    - în perioada de eventuri, lanul este foarte mare, imaginea devine sacadată
    - după aproximativ 2 ore de joc nava răspunde greu la comenzi: schimbat ținta, schimbat harta.
    Vă rog să îmi precizați care sunt cerințele actuale minime de sistem pentru joc și cele pentru tehnologia Unity (preconizată din martie).
    Vin cu această solicitare pentru a rămâne în această comunitate frumoasă.
     
  2. T-A-L-E-N-T

    T-A-L-E-N-T Locuitor permanent

    Salut! Am placă video de 4 gb cu 16 gb rami si un procesor AMD 4,2 ghz toate astea pe o placă de bază asus.... de exemplu pe world of tanks, merge full HD 4K cu 90 fps.... pe harta aia cu turnuri, ce a fost la un event recent.. uneori mai mergea in reluare...deci, se cere performanță...nu-i de glumă cu BigPoint!!!! :)
     
    *฿αŕъαŕσśα*jr apreciază asta.
  3. *฿αŕъαŕσśα*jr

    *฿αŕъαŕσśα*jr Junior Expert

    Mda..acea hartă a fost cel mai bun lucru din event. Din păcate în majoritatea intrărilor pe hartă aveam probleme cu deplasarea navei. Mulțumesc pentru răspuns.
    Aștept totuși un răspuns de la un moderator, atât pentru cerințele minime actuale, cât și pentru cele viitoare. Nu de alta, riscăm în viață, dar mai încercăm să mergem și la sigur.
     
  4. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Nu s-a inventat inca PC/laptop care sa ruleze jocul asta perfect.

    Daca ai un PC pe care rulezi SIMULTAN fara probleme, compresie video + un joc abia aparut de 50Gb si care functioneaza perfect cu 100-120fps la detalii maxime + browser deschis.

    Pe seafight vei intalni sigur freeze-uri si nave teleportate.


    Daca vrei PVP cel mai simplu iti cauti un program de BOT care face asta pentru tine, am aflat si eu acum cateva zile de ce in momentul in care iau in target anumiti jucatori sunt luat instant in target si scufundat de mereu aceeasi 3-4 inamici + cel in care trag. Indiferent de cati jucatori am pe langa mine din ally.

    Pana nu se rezolva problema PVP-ului cu programe, eu zic sa-ti cumperi un apartament si sa accepti ca nu vei rula vreodata jocul asta pe nici o configuratie existenta. Poate doar pe la NASA sau din interiorul Bigpoint-ului conectat cu fir direct in serverul de joc ... poate asa ... repet, poate.

    PS: Nu sunt deloc ironic sau sarcastic. Cine zice ca-i merge perfect jocul asta, din pct meu de vedere fabuleaza.
     
  5. *฿αŕъαŕσśα*jr

    *฿αŕъαŕσśα*jr Junior Expert

    Ms frumos. Nu ești ironic, iar chestia cu apartamentul e de luat în seamă. Ce mă surprinde, dar mă obișnuiesc cu trecerea zilelor că nu am primit răspuns de la moderatorii forumului. Cred că departamentul tehnic nu a printat fișa produsului seafigt/ versiunea unity
     
  6. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Nu vei primi nimic concret si util de la cineva. Nu esti singurul si nici ultimul care intreaba ce configuratie ai nevoie la PC/laptop sa-ti functioneze perfect jocul asta (in ultimii 2 ani, pe 5-6 forum-uri ale seafight-ului rasfoite nu am gasit pe nimeni care sa zica ca ai nevoie de configuratia X si sa fie adevarat). Sunt unele "cauze" si raspunsurile aferente mai des intalnite si pe care mi le amintesc si anume:

    User1: imi functioneaza penibil jocul, de ce?

    Mod1/Suport1: am verificat, merge perfect , ai PC slab
    User1: Am i9/Ryzen ultimul model aparut acum 2 saptamani, 64GB ram, 2 GTX-uri 3090 in SLI, racire lichida, etc.

    Mod1/Suport1: verifica conexiunea de internet
    User1: am fibra optica infipta direct in PC, abonament de 500E, merge perfect

    Mod1/Suport1: verifica daca ai sters praful de pe mobila, e posibil sa bruieze jocul.
    User1: ....

    (cateva ore de inactivitate in acel topic)
    Mod1/Suport1: topic closed, utilizatorul nu mai are intrebari.

    PS: nu am configuratia aia de mai sus personal, dar am pus mana pe cateva rachete de PC-uri unde scorul unui benchmark te lasa masca , picatura de ploaie din anumite jocuri de 50G+ la detalii maxime ti se "prelinge" pe ecran, fps 200+ in softuri dedicate care iti masoara FPS-urile in timpul jocului ... iar jocul asta tot penibil functiona pe acele configuratii dupa cateva minute.

    Atentie!!!
    Daca pui prea multe intrebari care sunt "indiscrete" dar pertinente se trezeste un moderator din epoca dinainte de '89 sa-ti stearga topic-ul/comentariul ca il deranjeaza putin hemoroizii fara sa-ti ofere explicatii.

    Sa ai spor zic.
     
    *ensis* și *฿αŕъαŕσśα*jr apreciază asta.
  7. axel

    axel Team Leader Team Seafight

    Informatiile legate de client pot fi gasite in cadrul postarii aferente din cadrul rubricii de FAQ generale. Am solicitat un update al acestor informatii, si daca ne sunt comunicate alte date, vom actualiza informatiile din respectiva rubrica.
     
  8. *HellFire*Ro*

    *HellFire*Ro* Duce forum

    Banuiesc,ca toata lumea are 4 Gb ram si 2 Gb liberi pentru un joc de genul asta..
    Cat despre functionalitatea jocului,este inadmisibila,nici macar pe Ssd nu merge cu ar trebui.Chiar si cu internet de 1 Gb nu merge.
    http://prntscr.com/wmrqxa Cu viteza asta de net,plus Ssd,plus 4Gb ram..ar trebui sa mearga struna.
    Cand o sa recunoasteti,ca jocul e praf!!!
    Fps abia daca trece de 25,pentru un joc,care necesita 2 Gb. Iar la un joc de peste 40 Gb ajunge chiar si la 90 fps..Deci despre ce vorbim?
     
  9. axel

    axel Team Leader Team Seafight

    Nu cred ca a pretins cineva ca totul merge struna, sau perfect. Sunt multe aspecte care trebuie imbunatatite atata in varianta clientului de joc cat mai ales in varianta Unity. De aceea vedeti periodic actualizari in acest sens.
    Din prisma feedback-ului primit pana acum in cea de-a doua varianta lag-ul este mult mai putin prezent, decat atunci cand se foloseste clientul.
     
  10. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Tinand cont de preturile practicate si de slaba performanta a jocului pe majoritatea PC-urilor (a se vedea topicurile deschise de-a lungul timpului de utilizatori in speranta unor clarificari din partea unor persoane autorizate ), utilizator normal fiind, tind sa cred ca se investeste foarte putin (tinde spre 0 investitia mai exact ) in infrastructura (servere, ISP-uri si alte acareturi).

    Sa fim seriosi, in fiecare luna se implementeaza pachete/tunuri noi (cu nivel mai mare si asa mai departe) , dar problemele care exista de ani de zile nu se rezolva, sau dureaza cateva luni/ani de zile pentru a le rezolva definitiv. Macar daca ar ramane rezolvate cateva luni tot ar fi bine.

    Ex:
    - ca sa spionez pe cineva care foloseste in nume cateva caractere speciale, tre' sa dau 200 de click-uri inutile ca sa-l gasesc sau sa intreb pe TS ce ID are acel utilizator in cazul in care nu-l gasesc eu intre timp pe una din cele N-spe mii de liste cu ID-uri. (are o rezolvare banala din pct meu de vedere unde modifici o variabila - dar deh, cine sa se gandeasca la ea? )
    - lag la pvp
    - etc

    Sunt multe de zis, dar cu cine sa vorbesti atata timp cat raspunsurile din partea BP-ului vin dupa luni sau ani distanta din momentul in care se sugereaza ceva. Sa nu mai zic de alea care nu vin vreodata cu (topic closed in functie de cum bate vantul).

    Sunt deschis la discutii si la a oferi posibile solutii la unele probleme actuale, dar atata timp cat am avut un monolog constant pe forum, prefer sa-mi ocup timpul facand alte lucruri, chiar si cu un perete am o discutie mai interesanta si am sanse mari sa primesc la un mom dat un raspuns de la perete daca vorbesc mai mult de o luna cu el.

    Zi faina!
     
    axel, Dan1912., catasperanta și alți 3 apreciază asta.
  11. catasperanta

    catasperanta Locuitor permanent

    nu mai vorbesc cat de mult au ingreunat jocul nici cu un sistem de 4gb memorie , procesor de 4200si placa video de 2 gb intel nul mai duce windos 10 pe 64 bit bine inteles SI inainte il duce un amarat windos 7 pe 32 bit
     
    Dan1912. apreciază asta.
  12. catasperanta

    catasperanta Locuitor permanent

    corect sper sa vada cineva tot ce ai scris aici
     
    Dan1912. apreciază asta.