programe automatizate

Discuție în 'Propuneri și idei' creată de SattiS, 21 Iun 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Superb :)))) O gluma finuta care merita aplauze :))) . Toata stima pt tine:))).

    OnTopic:

    Din punctul meu de vedere toti, absolut toti au incalcat acel regulament cu buna stiinta ori pe principiul "lasa ca nu ma vede si nu am facut nimic rau" - daca ziceti ca nu, deja ma mintiti inutil si o sa-mi vad de viata mea linistita (uneori) . Recititi acel regumanent si vedeti unde s-a calcat stramb din propria initiativa.

    Oamenii isi varsa amarul si sunt nemultumiti de efect si nu de cauza. Cand veti vrea sa identificati cauza si sa rezolvati problema de la radacina, atunci mai discutam, pana atunci doar veti ascunde praful sub covor ca sa nu-l vada vecinii, asta pana data viitoare.

    Cauza este alta, ma nemultumesc aia care au lvl mic si ma bat pe harta, dar nu sunt nemultumit pe efect, doar pe cauza si radacina ei. Candva poate o sa "creasca" altfel si acea radacina dar ma indoiesc.

    HINT (va recomand sa o rumegati cum trebuie inainte)

    Ultimul patch daca nu ma insel:

    Reparatii de urgenta 350 COROANE (315 cu taisuri, din cate stiu toate cele 200k discount-uri de care ai nevoie pentru a pluti in deriva nu afecteaza acel pret.)

    PS: am folosit in vreo 3-4 ore undeva la 700 de reparatii de urgenta la un pvp, ceea ce rezulta un pret aproximativ de 210k coroane, 8-10 zile de misiuni cu coroane. In afara de misiunile de coroane nu am tras niciodata la nave si nici nu voi trage pentru a face coroane, deja is satul pana-n gat de cate misiuni am de facut zilnic. Am cateva zile de cand trec pe langa NPC-urile cu misiuni.

    Hai o seara placuta !
     
    JerryCo apreciază asta.
  2. rkaa

    rkaa Novice forum

    O masura care, cred ca ar enerva mult ar putea fi excluderea din toate clasamentele a toturor care folosesc programe ajutatoare.
    Sau sa faca 2 clasamente diferite.
    Pe langa asta se pot gandi ceva de genul - ai accesat program ajutator, 1% mai putina putere de tragere in alt jucator, ai accesat 2 zile, 2% .... si tot asa, sa vedem atunci cum 'moralitatea' va invinge.
    Se poate face chestia asta cam cum e cu permisele auto - puncte la 6 luni - numai ca aici ar putea fi facut la o luna.
    Ganditi-va la consecinte, ar echivala oarecumva 'munca' jucatorilor.
     
    ~Sexy-Ship~ apreciază asta.
  3. =Altair=

    =Altair= Guest

    Ahoi pirați,

    Feedback-ul despre utilizarea programelor externe este trimis in mod constant.
    De asemenea au fost trimise si anumite propuneri pentru masuri mai drastice(exemplu: eliminarea resurselor la o valoare negativa).
    Din nefericire procesul de banare implica mai multe etape care necesita timp, astfel incat sa se poata determina ca userii au fost sanctionati "politically correct".
     
    JerryCo apreciază asta.
  4. JerryCo

    JerryCo Scriitor activ

    Ma tem ca nu ai inteles ce voia IceBullet sa spuna. Problema legata de programele tip Bot, radacina ei este insasi jocul. De ce folosesc jucatorii programele? Pentru ca sunt multe de facut in prea putin timp si BP-ul nu ofera alternative. Hartile bonus, chiar si facute la elita iti "seaca" ceva timp, desi nu au mai fost modificate de ani buni, nu ai o alternativa de "finalizare imediata" sau "finalizare cat sunt plecat". Misiunile zilnice la fel, se tot aduna cu fiecare level, dar nu ai o varianta de "ofera perle pentru recompensa". Am dovedit deja ca am nava "capabila" sa faca misiunile respective, de ce sa fiu nevoit sa le fac iar si iar si iar cand eu am timp limitat de joc?Asta este avantajul programelor tip bot, ca fac ceea ce tu nu ai timp/chef/placere sa faci. Sistemul de sezon, iar alta problema, oricat de farmer ai fi, sa stai sa faci 1110 nave/creaturi in fiecare regiune "de mana" este obositor, hai sa zici ca alea din 20+ se aduna de la sine ca na...dar in 1-5 cine se mai intoarce? Sezonul e foarte bun ca recompense si ca tot, dar ce vrea IceBullet sa spuna e ca in joc ai prea multe chestii de facut care sa te ajute sa "nu ramai in urma", dar care iti iau din timpul de "bataie". Daca ai putea da niste perle sa primesti recompensa de la misiuni/harti bonus pe loc, nu ai mai avea de ce sa folosesti programe bot. La fel si la sezon ,daca ar fi "fa asta..sau plateste atat pentru monede"...de ce sa mai folosesti boti? S-ar folosi doar la event-uri. In conditiile in care aceste modificari nu se fac, programele tip bot sunt acceptate pentru ca BP e constient de jocul asta care necesita si timp, pe langa bani. Degeaba sanctionezi un jucator...pentru ce? Ca vrea sa joace dar nu are timp de toate?
     
  5. Bunicu-1

    Bunicu-1 Mogul forum

  6. Ica

    Ica Junior Expert

    Cum se tot scrie aici, ca sa cresti ai nevoie de timp, si nu intotdeauna poti sta cate 3-4 (sa nu zic mai mult, poate cat ar trebui) ore pe joc, mai ales daca ai familie, muncesti etc.
    Eu cred ca de aici vine problema cea mai mare. Multi din cei care folosesc bot abuzeaza de el si tin barca pe bot saptamani intregi. In momentul asta, nu ai cum sa te bati cu cei care folosesc bot la clasamentele de event cea ce mi se pare ca nu e deloc ok pentru jucatorii care incearca sa joace dupa regulament.

    Eu cred ca cea mai buna solutie ar fi urmatoarea:
    Seafight sa dezvolte un program care sa functioneze pe principiul "bot-urilor".
    Singura limitare pe care acest program sa o aiba sa fie utilizarea lui un anumit nr de minute/ore pe zi/saptamana.
    De ex:
    Jucatorul sa nu poata folosi programul(dezvoltat de Seafight) mai mult de 3 ore pe zi si atunci sa aleaga el la ce sa il lase (nave, monstri, etc.). Dupa ce cele 3 ore au expirat, barca sa fie delogata automat.
     
    Modificat ultima dată: 30 Iun 2020
    JerryCo apreciază asta.
  7. allesia89

    allesia89 Începător forum

    După ce ca au pus limita de joc da joci 8 ore pe zi ca a 9 ati intra cu minus 10 acuma vi tu cu 3 ore pe zi din câte văd eu voi cei care tot comentați sunt sigur ca si voi folositi program neautorizat
     
  8. allesia89

    allesia89 Începător forum

    Mai ales ca 99,99,1% din toate servare folosesc asa ceva mai ales bag mana in foc ca aceste programe sunt concepute de ei sau de unu 2 care o lucrat la BP di stie vrajeala
     
  9. Ica

    Ica Junior Expert

    Mda... nu ai inteles nimic din ce am zis eu. Editez, poate se intelege mai usor.
    Am incercat sa fiu cat mai explicit.
     
  10. JerryCo

    JerryCo Scriitor activ

    Cred ca degeaba incercam sa le aratam realitatea unor jucatori care sunt pur si simplu suparati pe CEVA...
    EDIT: Ideea ta cu programul e buna, daca iti baga un program de-al lor legal 3 ore/zi mai joci si tu 3-4 cate poti si aia-i barca.
     
    Ica apreciază asta.
  11. carlosmm

    carlosmm Maestru forum

    ba adminilor, ce nu va e clar, cum poate un pirat sa joace 24/24 intr o harta de cand a inceput eventul? si pana la urma eu primesc ban ca de obicei ca spun adevarul, imi vine sa cred ca si voi adminii folositi bot uri
     
    rkaa apreciază asta.
  12. =Altair=

    =Altair= Guest

    Draga jucatorule, cum poti sa determini ca un user a stat realmente 24/7/30/365?
    Asta e cea mai mare problema care sta in spatele sanctionarii unui utilizator.
    Exemplu: te conectezi pe mare la ora 17:15, ne intalnim atunci pe mare si dupa nu ne mai intalnim pana a doua zi la ora 13:33. Intrebarile vin in urmatorul fel:
    De unde stii ca nu am avut o perioada de pauza?
    Te-ai gandit ca bazandu-ne pe o astfel de mentalitate toata lumea e suspecta de utilizarea programelor third-party?
    Cel mai relevant aspect pe care il pot mentiona e ca jocul beneficiaza de un sistem de sanctionare care gandeste incet, dar gandeste bine. Poate sa o faca mai bine? Categoric! Personal sper sa isi mareasca viteza de procesare si apoi sa faca curat.

    Zic sa nu ducem discutia spre nicaieri si sa lasam persoanele potente sa se ocupe de acest sistem :)
     
    JerryCo apreciază asta.
  13. Ica

    Ica Junior Expert

    De cand m-am reapucat si eu de joc (6 luni) nu prea am vazut rezultate ale acestui sistem, sau poate mult prea putin. (doar de un singur jucator stiu ca isi luase ban pentru programe)
    Lucrul asta nu ii descurajeaza deloc pe ceilalti care folosesc astfel de programe.
    Nu stiu, poate o idee ar fii sa se faca o lista publica sau ceva, sa se vada niste rezultate. Poate se descurajeaza jucatorii si nu mai folosesc programe
     
  14. JerryCo

    JerryCo Scriitor activ

    De acord cu aceasta ultima fraza. Nu sunt aici sa ma contrazic nici cu jucatorii, nici cu moderatorii. Totusi, sunt curios de parerile voastre, trebuie sa sanctionam/eliminam jucatorii care folosesc programe sau sa schimbam ceva la joc? Ceva care sa faca bot-urile inutile.
     
  15. carlosmm

    carlosmm Maestru forum

    dau la nave event si ii clar, vine botu si da si el chiar daca nava are un milion hp, si plus, dusmani, aia buni ca eu dau cu 30-50k in ei si ii scufund si nu fac nimic sau isi da piatra iuteli si fuge in marginea harti, ce e, ii este frica ca l scufun in 3 minute sau ce, hai sa fim seriosi
     
    rkaa și JerryCo apreciază asta.
  16. SattiS

    SattiS Junior Expert

    nu stiu ce face sistemul, dar pana acum a incurajat boti, mai mult chiar i-a premiat, la liga fruntasi sunt botii, la baron botii, la eventuri botii zburda veseli si da, sistemul de 4 ani tot aduna informatii :))...............cert este ca perceptia este ca botii zburda cu binecuvantarea lui BP, si sunt chiar inteligenti, altfel nu realizez cum BP pregateste eventul simultan cu seabot, anuntul unui event si mentenanta la seabot care isi face update e simultana:))))))..........apropo, poate ma si lamuriti cu acesta coincidenta.
     
    rkaa și JerryCo apreciază asta.
  17. mydyla

    mydyla Conte forum

    "... daca se vrea ..." exista posibilitatea ca acel sistem sa vada daca acel jucator si-a luat macar pauza de ..somn ??? ... boti sunt peste tot si multi ... se vad , dar .... daca se vrea :)
     
    rkaa apreciază asta.
  18. carlosmm

    carlosmm Maestru forum

    asa i? ca daca joc 5 ore dupa nu mai am asa chef.... nu stiu cum functioneaza botul ala, daca ar putea primi un jucator suspect ban pe cont timp de un minut sa vedem dupa ce face, sau habar n am cum functioneaza botul
     
    rkaa apreciază asta.
  19. *ensis*

    *ensis* De-al casei

    am pierdut postarea, a vazut cineva postarea mea?.......ca a disparut.
     
  20. carlosmm

    carlosmm Maestru forum

    adevarul dispare :(
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.