Reducere la payment pentru România

Discuție în 'Propuneri și idei' creată de ∞ŦΆИ€∞, 25 Apr 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Doriți ca România să beneficieze de o reducere mai mare la payment? (față de situația actuală)

  1. DA

    298 vot(uri)
    97,4%
  2. NU

    8 vot(uri)
    2,6%
  1. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Nah ... am vrut sa zic si eu ceva de numarul de voturi, dar am zis ca o mai rumeg putin, ce-I drept 241 voturi pentru, si 5 voturi impotriva e ceva zic eu. Si totusi se asteapta de la utilizatori sa ofere feedback.

    Pai bine prietene, in mare cred ca se vede clar parerea si durerea in posterior legata de doleantele utilizatorilor.

    Nu cred ca are sens sa dau exemple de 3-4-5 jocuri unde comunitatea e ascultata si se iau masuri in cateva ore si nu ani de zile. Sincer sa fiu asta e un fel de record al forum-ului.

    Personal as boicota forum-ul si nu as mai citi/scrie nimic aici, in felul asta am avea un forum plin de moderator inutili (atata timp cat nu are cine sa citeasca ceea ce se posteaza, functia de moderator e inutila zic eu). Daca eu ca utilizator nemultumit nu sunt bagat in seama, nu mai bine devin si moderatorii utilizatori obisnuiti? Daca e bal , bal sa fie.
     
    kostzy apreciază asta.
  2. booghy1973

    booghy1973 Profesionist forum

    Pacat ca votul este secret si nu vedem si noi cine a votat impotriva, am ceva banuieli :)
     
  3. *ensis*

    *ensis* De-al casei

    ... si grecii au fost mai multi, ....s.a.m.d......dar , daca vorbim de payment, din punctul meu de vedere, pachetele ar trebui ajustate in functie de puterea de cumparare a fiecarei monede in corelatie cu venitul minim pe economie al fiecarui stat. Nu cred ca BP nu are un analist financiar, si nu cred ca nu poate face o analiza simpla, gen: cate pachete poate cumpara un roman, turc, german, etc din venitul minim pe economie , daca ar face asta , ar intelege de ce anumiti jucatori nu cumpara pachete, sau nu isi permit sa cumpere aceste pachete chiar daca si-ar dori, si e logic ca nimeni nu isi infometeaza familia pentru un joc ( salariu minim in Romania este de 1380 lei /echivalentul a 100 de eur este aproximativ de 492 lei) Consider ca daca dezvoltatorul isi cunoste propriul interes , va tine cont de asta.
    Daca vorbim de joc, aici este alta poveste, BP prin politica sa de aplicare a regulamentului a permis folosirea pe mare a multor programe automatizate, nu stiu daca nu pot sa faca nimic in privinta asta, sau nu vor. Daca considera ca , prin aplicarea de pedepse conform regulamentului isi pierd jucatorii , se inseala, cunosc joc, si cunoasteti si voi , care are o vechime de peste 10 ani, unde daca ai folosit program te baneaza fara discutie. Orice noutati ar aduce dezvoltatorul pe joc, dupa maxim 1 luna, este vechi, este plictisitor. Acest joc, este un joc de echipa, inainte de aparitia flotelor pentru a cuceri o insula iti trebuia o echipa , acum e suficient sa pui programul sa iti faca coroane, sa astepti sa nu fie jucatori prea multi pe mare, si noaptea in mod expres, pt ca europenii dorm, singur cu cateva flote poti sa cuceresti cate insule poftesti. Cum sa ai jucatori noi in joc, daca nimeni nu are nevoie de nimeni, singur cu programul care iti face tot ce vrei. Sau cum sa imi conving un prieten sa vina pe joc? Ce ii spun?.........joc un joc fantastic, cu 10 eur iti cumperi un program si cresti ca Fat-Frumos, ....ai citit regulamentul?.........nu te speria,e o gluma :)) ...ei se fac ca ne baneaza 15 zile, maxim 30, si noi ne prefacem ca am inteles:))).........a , mai ai lag, buguri, se blocheaza......si te sfatuiesc sa nu iei pachete gen 7 zile Simbrias nivel 4, sau Fav regelui/reginei, tunuri lustruita etc.......... pentru ca te contorizeaza la timpul calendaristic , nu la timpul de conectare, te insala si e pacat de banii tai............cam asa , privind realitatea din joc, pot eu un jucator sa incerc sa conving un prieten sa vina pe joc?
     
    Modificat ultima dată: 6 Mai 2021
  4. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Pentru a elucida misterul din spatele acestei balarii penibile care tine de mai bine de 1 an de zile, imi voi exercita puterea de vrajitor autointitulat cu titlul onorific de "forum moderator wannabe", pe scurt un amarat de "Cunoscător forum" dupa cum urmeaza:

    I shall summon the second great warrior @mydyla
     
  5. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Bagam o perfuzie sa-l trezeasca din putrefactie pe porumbelul ala care transporta acest "topicul a fost transmis catre dezvoltator" mai repede? Sau poate impuscam mesagerul si folosim mijloace mai avansate de comunicare intre noi (astia mici si nesemnificativi) si "boss"-ul al mare?

    As sugera focuri de tabara si sa trimitem mesajul prin fum, vezi aici:[​IMG]

    Scuzati nasul rosu' , probabil de la faina trasa pe nas
     
    booghy1973 și axel apreciază asta.
  6. edysukaru89

    edysukaru89 Scriitor în devenire

    sint de acord cu aceasta ideie
     
  7. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Careva a furat niste voturi, erau vreo 300 la un moment dat din cate-mi aduc eu aminte. Dar deh, de un an juma' de cand e deschis topicul asta e posibil as fi devenit senil.
     
  8. mydyla

    mydyla Conte forum

    IceBull3t nu stiu sa fi zis ceva la adresa ta ... intamplator m-am uitat pe aceasta tema , azi, si vad ca m-ai pomenit .... am calcat cumva in strachini si te-am deranjat?
    ... de unde stiti ca nu se transmite aceasta doleanta mai departe ??? ...parca este un raspuns al unui moderator care a mentionat faptul ca au transmis!!... acum probabil ca se tine cont de mai multe aspecte ... si , dupa parerea mea, in locul lor nu as reduce paymentul atata timp cat nu scad vanzarile pe tara ... logic nu ???? ...
    corect , cum am mai scris si la inceputul acestei teme, nu are ce sa caute diferenta de payment intr-un joc de strategie ....
     
  9. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Trecea fanfara militara , in frunte cu un post major ....

    Revenind la topic, il punem topic-ul asta in categoria postarilor cu un timp record de ignor total din partea "dezvoltatorului" ? Cred ca merita, avem curand 2 ani de cand e deschis si se indreapta spre 3.
     
  10. T-A-L-E-N-T

    T-A-L-E-N-T Locuitor permanent

    Dacă încasările pe România sunt un profit destul de bun, nu văd de ce ar renunța compania BigPoint la un anumit procent din încasări, este ca și când ai renunța singur la 50% din salariu (mai mult sau mai putin), să fim serioși! Dacă vreți să avem/aveți succes și să obținem rezultatul dorit in acest topic, nu mai băgați euro!!!! Garantez că in maxim 12 luni de zile vor fi reduceri considerabile la payment în condițile în care nu au mai fost încasări pe România in termenul menționat anterior. Spor la visat! :)
     
  11. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Pai depinde de marketing, ceea ce se doreste,100 jucatori care baga 100e pe luna sau 300 care baga 50e pe luna, dar meh tehnicile astea de business si marketing sunt prea complicate pt o minte primitiva ca a mea
     
  12. mydyla

    mydyla Conte forum

    acei 300 nu-i garanteaza nimeni .... asa ca se axeaza pe cei 100 ... "nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard "
     
  13. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Adevarat ce zici tu aici, si totusi aia 100 devin incet incet vreo 50, apoi 25 , si in final 10. Ca sa reinvii un joc care moare incet dar sigur cu jucatori noi, consider ca e mult peste puterile BP-ului.

    Dar traim si vedem
     
  14. mydyla

    mydyla Conte forum

    niciodata sa nu fii sigur pe multime ...
     
  15. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Cand am facut eu marketing, acum vreo 200 de ani lumina in urma, ne-a invatat anumite "chestii", numite strategii de marketing, tinand cont ca bugpoint-ul nu e chiar o companie auto de top, unde pretul e justificat, chiar nu inteleg punctul tau de vedere.

    Sa-mi spui daca gresesc, dar eu vad asa lucrurile:
    1. tii preturile foarte ridicate => ai un numar limitat de jucatori care baga bani in joc => nu atragi jucatori foarte multi (0 jucatori noi consider eu- dar voi reveni peste o luna sau 2 la acest aspect).
    2. bagi lucruri noi => fortezi jucatorii deja existenti sa "investeasca" alte sume colosale pentru a putea "naviga" ca sa zic asa => pachetele deja cumparate acum 6-12 luni in urma au valoare 0 pentru a putea "naviga" pe mare => unii renunta sa mai bage bani => pierzi jucatori => pierzi bani.
    Daca ramai fara jucatori sau mai bine zis, cu un grup restrans de jucatori, care crezi ca sunt sansele sa poti reanima jocul pentru a atrage alte sume de bani?

    Ori se vrea diminuarea si inchiderea serverelor si se mai storc banuti cat se poate ORI ala care a gandit marketing asta e idiot ... nu e exclus sa fie ambele valabile.

    Just my 2 cents.
     
  16. mydyla

    mydyla Conte forum

    nu am spus niciodata ca strategia lor de marketing este buna ...nu , nu este buna ...
    tot in materie de cerere- oferta .... daca se cumpara intr-un procent care BP-ului ii convine ... dc sa intervina sa umble la reducerea de tara ?
    am incetat de mult sa inteleg algoritmul lor ... ca exemplu cea mai tare chestie a fost cu abordarea de 200% .... despre ce vorbim ??
    eu inca acord incredere adminilor .... dar probabil ca si ei se lovesc acolo, undeva, de un zid :)
     
    Modificat ultima dată: 27 Iul 2021
  17. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Din punctul meu de vedere cred ca e aceeasi chestie ca la noi, diferenta e ca pentru admini (probabil sunt si ceva dev printre ei sau poate toti , dunno) au ceva beneficii si probabil se multumesc cu ele si restu' e cancan. Pe principiul , daca mie imi merge bine , de restu' nu ma intereseaza.

    Il aveam pe @Bowie parca care-mi tot stergea postarile din cate presupun eu fara sa lase vreun motiv. Vad ca a disparut din peisaj de ceva luni de zile, a aparut @Cataleya. @axel da doar like si posteaza anumite anunturi :))), restul par invizibili :))
     
  18. mydyla

    mydyla Conte forum

    esti un pic rautacios ... or avea beneficii , cine stie, dar cand si cand nu mai cumpara si ei ceva de la payment?
    ma indoiesc ...
    chiar daca primesc ceva ...gratis , nu cred ca le strica si ceva mai ieftin la piata .... nu? :)
     
  19. IceBull3t

    IceBull3t Talent de excepţie

    Din cate stiu, de la fosti admini/moderatori, acele "bonusuri" nu-s chiar de neglijat :D, nu-ti face barca full instant, dar nici de neglijat nu sunt.

    Daca tu ca admin/moderator, primesti la luna "bonusuri" pentru barcuta aia de pe mare (presupun de data asta ca in functie de "functia" ocupata)+ poate ai ceva discount-uri care nu sunt influentate de sistemul aberant de acum, diferentiat pe tari si total exagerat fata de puterea de cumparare (in cazul romaniei) , nu cred ca e careva interesat sa insiste foarte mult in problema noastra.

    Sau ... sau sunt tratati la fel ca si restul, cu un sut in fund si praf de mers. Zic si eu :D
     
  20. mydyla

    mydyla Conte forum

    facem presupuneri ....:)