Sfaturi

Discuție în 'Pentru pirații tineri (Ajutor începători)' creată de JerryCo, 22 Iun 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. JerryCo

    JerryCo Scriitor activ

    Poate aceasta tema va fi luata in ras de multi dintre voi, dar cred ca pe toti (in special pe cei mai mici/noi) i-ar putea ajuta o parere, asa ca va rog, raspunsuri de bun simt. (Daca nu aveti chef sa raspundeti, nu o faceti doar de dragul ironiei, mergeti mai departe).

    Acum ca am terminat cu asta, subiectul temei: Voi ce pietre folositi pe nava/mascota? Simbirasul sau gardianul? Ce castele? Ma refer la farmat in special, nu la bataie, ca la bataie m-am convins..ca am simbriasul, ca am gardianul, dmg-ul inamicilor e tot atata.
    Mai puteti adauga voi pe langa astea ce credeti important de stiut.
    Multumesc.
     
  2. Ica

    Ica Junior Expert

    1. Gardianul nu te ajuta contra alti jucatori. Gardianul iti ofera 70% sansa de evitare NPC (pe langa locuri extinderi si echipaj)
    Folosesti simbriasul tot timpul, deoarece iti ofera mai multe locuri pentru tunuri, deci un damage mai mare. Doar in cazul in care NPC-urile dau prea mult pe tine poti schimba cu gardianul.

    2. Pentru farmat eu folosesc urmatoarele pietre:
    i. Pe nava:
    • daune tun
    • daune critice (nu prea ai nevoie de probabilitate la NPC-uri)
    • preventie daune
    • reparare
    ii. Pe mascota:
    • preventie daune
    • daune tun (aici ai mai multe variante: poti si sansa lovitura critica, daune critice)

    3. Pentru castele:
    • Catarg: Sextant, Pulbere extra, Dulgherie (poti si Manual Balistica dar cred ca te ajuta mai mult sa te repari mai repede)
    • Prova: Rampa, Coca, Chila
    • Castel vodoo: Miraj Vodoo, Soclu, Pietre fortificate (aici nu conteaza foarte mult, poti jongla cu oricare)
    • Punte de arme: Planurile constructorului, Foc Salbatic, Laboratorul otravitorului
    • Pupa: Pupa, Tunuri pentru tunuri, Suport rachete sau Supertelescop (pentru harpoane, ai Propulsor si Harpoane standardizate)
    • Punte echipaj: Expert militar, Contabil feroce, Echipa de curatenie (nu sunt foarte vitale astea)

    Cele ingrosate si subliniate sunt cele mai importante si ar trebui facute prima data intotdeauna.

    Ar mai fi si trofee si abilitati (La trofee e mai mult de munca).
    Daca ai nevoie, iti zic si de acolo ce cred eu ca e mai important.
     
    axel și JerryCo apreciază asta.
  3. Scf

    Scf Pretendent

    Daca tot ai precizat ca vrei sa farmezi,ca si pietre pui daune tun si daune critice la ofensiv ,iar la defensiv preventie daune si hp as zice eu ca sunt sigur ca nu ai hp-urile din bonus si baza ta probabil e foarte mica si hp-ul de la piatra ti o mai ridica putin..trebuie sa joci cu simbrias ul pe tine,cu cat e lvl mai mare cu atat e mai bun..incearca macar lvl 2 sa ai daca nu,descurca te cu lvl 1,la mascota ca si pietre as zice tot ceva daune tun si critice ..la castele iti pun preent ul asta https://prnt.sc/t45osu sa te orientezi putin...cu siguranta sunt altii mult mai buni ca mine la farmat si pot sa ti dea alte sfaturi mai bune..eu ti am zis ceva aproximativ
     
    axel și JerryCo apreciază asta.
  4. JerryCo

    JerryCo Scriitor activ

    De trofee inca nu pot discuta, iar la abilitati mi-am pus, atat cat mi-a permis, pe daune tun, pulbere, preventie, sansa de evitare, locuri de tunuri, viteza reincarcare si chestii de genul.

    Va multumesc amandurora pentru raspunsuri. Voi tine cont de ele in jocul meu si sigur vor mai ajuta si pe altii!
     
    Modificat ultima dată: 22 Iun 2020
    axel, Scf și Ica apreciază asta.
  5. Ciresul

    Ciresul Pretendent

    Ptr farmat cea mai viabila varianta este : Barca - Daune tun,probabilitate(de la 140% probabilitate ai daune maxime), preventie si evitare.
    Mascota - probabilitate si preventie (exista un set de npc-uri care dau mai slab pe tine daca ai evitarea buna dar nu intru in detalii ca esti mic)
    Castele - cele enumerate de Ica
    Tunuri - cele mai bune momentan ptr damage npc sunt pain la lvl 6 dar in cazul tau cicanele sunt excelente ca sigur nu ai pain la lvl 6
     
    JerryCo apreciază asta.
  6. Achilles[❶NE]

    Achilles[❶NE] Profesionist forum

    Multi se arunca direct la painbringer nivel 6 :)) e greu sa le ceri celor mici sa aiba asa ceva in momentul de fata, cu atat mai mult daca nu vor sa investeasca. Baieti, trageti pentru sezon, usor usor bagati nivel, simbriasul/gardianul il puteti lua din 21+. Incercati sa va axati pe nivele, alea fac diferenta de monede de joc: perle sub 20, coroane 20-30, youlong 30-40, safanad 40-45. daca aveti monedele, va puteti dezvolta in asa fel incat la un moment dat sa va calificati la un clasament, tunurile care provin de acolo pot fi utile.
     
    *ensis* și IceBull3t apreciază asta.
  7. JerryCo

    JerryCo Scriitor activ

    Va multumesc amandurora de asemenea! Da, painbringer level 6 nu cred ca au full jucatorii mai vechi, pentru astia mai mici/mai noi nu cred ca e un subiect de discutie, dar e bine de stiut sa aduni retete si materiale si toate alea. Va multumesc din nou!
     
  8. Achilles[❶NE]

    Achilles[❶NE] Profesionist forum

    Cu drag!
    Axeaza-te pe resurse. Le faci greut, dar daca esti cumpatat, se fac. Ai resurse, faci fata, nu ai, nu ai cum sa stai pe mare.
     
    JerryCo apreciază asta.
  9. edysukaru89

    edysukaru89 Scriitor în devenire

    salutare,am o misiune lvl 27 FARA INDICII-colectioneaza 3 captura zilei si intoarcete la Bill.Ma puteti ajuta careva,adica c trebuie facut?
     
  10. *HellFire*Ro*

    *HellFire*Ro* Duce forum

    Culege cargo.
     
  11. JerryCo

    JerryCo Scriitor activ

    Stiti cumva cum pot obtine "bucati usoare de lemn" pentru a face firestorm/ciocanul destinului? Stiu ca daca distrugi tot firestorm sau ciocane primesti bucatile, dar alta modalitate exista?
     
    Modificat ultima dată: 28 Iun 2020
  12. Bowie

    Bowie S-Moderator Team Seafight

    Daunele pe care le provoci depind de mai multi factori. Printre acesti factori se numara castelele, abilitatile, tipul de tunuri folosite, nivelul de upgrade la care le ai, cate tunuri de acelasi tip ai in cazul Worldbreaker, Painbringer, Bastion, probabilitatea totala de lovitura fata de sansa de evitare pe care o are npc-ul respectiv (npc-urile de event si din hartile superioare sunt mai competitive decat cele din hartile mici), totalul bonusurilor de daune de tun fata de preventia pe care o are npc-ul. De exemplu, un tun elita iti ofera 75%-80% probabilitate, dar pe langa asta trebuie sa ai o piatra de probabilitate, item de actiune "Pulbere neagra/dragon", eventual un simbrias Commonwealth. Conteaza si munitia folosita. In timpul eventului anumite munitii provoaca mai multe daune. Munitia zapada provoaca daune suplimentare npc-urilor din eventul de baza si Balaurului Midgard, munitiile perforatoare, frangatoare de inimi si kraken celor 3 nave din subeventul Midgard Wyrm.

    Te poti documenta suplimentar despre articole de joc, bonusuri, castele, abilitati in sectiunea FAQ Generale a forumului.
     
  13. SmartTV

    SmartTV Novice forum

    Schimba piatra de probabilitate cu una de daune critice, pe mascota pune daune critice+ daune tun( preferabil sa ai si felinare furtunoase pentru si mai multe daune critice) foloseste furie sangeroasa pentru daune critice permanente.
     
    brogil apreciază asta.
  14. βŁãķ§jøņé$

    βŁãķ§jøņé$ Începător forum


    daca vrei daune 400k +, uite cam de cate tunuri ai nevoie
     
    p16. apreciază asta.
  15. Bowie

    Bowie S-Moderator Team Seafight

    Ce fel de tunuri ai? Ai toate castelele/abilitatile/trofeele? Ai nivel 45 full?
     
  16. Bowie

    Bowie S-Moderator Team Seafight

    Tot ce ati scris este ambiguu, exista multe tipuri de tunuri de nivel 1, nenumarate abilitati, castele, pietre, buffuri, lucruri pe care dvs. le-ati precizat foarte sumar. Daca vreti sa primiti sfaturi concrete nu aveti decat sa imi raspundeti concret la intrebari si sa mentineti o atitudine adecvata. In principiu, aveti nevoie de un upgrade consistent la tunuri.
     
  17. axel

    axel Team Leader Team Seafight

    V-au ajutat raspunsurile colegilor de joc? Sau aveti nevoie de mai multe detalii?
     
    jokermov apreciază asta.